Boyun Fıtığı Ameliyatı 2

Mikrocerrahi ile Boyun Fıtığı Ameliyatı

Mikrocerrahi ile boyun fıtığı ameliyatı ilaç veya fizik tedavisine yanıt alınamayan, kollarda güç kaybına yol açmış belirgin omurilik ve sinir kökü basısı saptanan hastalara önerilir.

Genel anestezi altında yapılan boyun fıtığı ameliyatlarında daha çok boynun sağ ön tarafı kullanılır. Yaklaşık 3-4 cm’lik yatay cilt kesisi yapılır. Boyun kasları arasından şah damarı görülene kadar ilerlenir. Omurgaya ulaşmak için özel aletler kullanılarak şah damarı dış tarafa, yemek ve soluk borusu iç tarafa alınarak boyun omurgası ön kısmına ulaşılır.

Ameliyat yapılacak omurlar arasını saptamak için ameliyat sırasında işaretli röntgen filmi çekilir ve fıtık olan bölge belirlenir.Ameliyatın bu safhasından sonra mikroskop kullanılarak sinirleri ve omuriliği sıkıştırmış fıtık parçalarının alındığı mikrodiskektomi işlemi yapılır.

Boyun fıtığı ameliyatlarında bel fıtığından farklı olarak her iki kemik arasındaki disk dokusu tamamen boşaltıldığı için disk dokusu yerine komşu iki omuru sabitlemek amaçlı protezler veya kemik konulur. Sonrasında son 1 kez röntgen ile ameliyat mesafesi kontrol edilir ve kanama kontrolü ardından kesi yeri dikiş alınmasına gerek kalmayacak şekilde kapatılarak ameliyat bitirilirir.

Hasta, iki hafta süre ile kullanacağı boyunluk yardımıyla ameliyat sonrası 2.saatinde ayağa kaldırılır ve bir gün sonra taburcu edilir.

Open chat